Freecycle Nasıl Kullanılır?

From FreecycleFAQ
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page How To Use Freecycle and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎français • ‎Türkçe

Contents

Temel Bilgiler

My.Freecycle'ın temel yerleşimi nasıldır?

My.Freecycle'a giriş yaptığınızda, yeşil ve turuncu sekmelerin ve iki yeşil düğmenin olduğu bir sayfaya götürülürsünüz.

My.Freecycle

Turuncu sekmeler:

 • Tüm Mesajlar – sayfadaki bütün mesajları gösterir. Belli bir mesajın üstüne tıklayınca, BU MESAJA CEVAP VERİNİZ ve UYGUNSUZ OLARAK RAPOR EDİNİZ seçeneklerini görürsünüz.
 • Teklif Mesajları – Sadece Teklif Mesajlarını gösterir *Aranıyor Mesajları – Sadece Aranıyor Mesajlarını gösterir
 • Grup Bilgileri – Grubun açıklamasını, herkesle paylaşılan grup dosyalarının bir listesini ve diğer web-sitelerine olan ilgili bağlantıları içerir. Yeşil Sekmeler:
 • Mesajlarım -- Bu sayfa, sizin My.Freecycle'a astığınız tüm mesajları göstermektedir. YÖNET altında üç seçenek vardır:
 • Resim yükleyiniz
 • İptal ediniz ve kaldırınız
 • Verildi olarak işaretleyiniz ve kaldırınız *Gruplarım -- Bu, My.Freecycle aracılığıyla üye olduğunuz tüm grupların bir listesidir. Her grup adının altında birkaç seçeneğiniz vardır:
 • Bu gruba asınız
 • Mesajlara göz atınız
 • Moderatörler ekibiyle temas kurunuz
 • Ayarları değiştiriniz -- Burası, sizin eposta tercihlerinizi. ayarlayabileceğiniz bir yerdir. Seçenekler şunlardır: "Her mesaj için bir eposta," "Eposta özeti," veya "Yönetici mesajlarından başka hiçbiri." Bu sayfa, aynı zamanda gruptan ayrılmak istediğinizde gideceğiniz sayfadır.
 • Giriş Grubu olarak ayarlayınız* Bilgilerim – Buradaki seçenekler şunlardır:
 • Şifreyi değiştiriniz
 • My Freecycle eposta adresimi değiştiriniz
 • My Freecycle eposta dil tercihimi değiştiriniz
 • Hesabı siliniz -- My.Freecycle hesabınızı siler. Eğer üyeliğinizi gerçekten silmek istiyorsanız, üyeliğinizi silmeden önce, LÜTFEN İLKÖNCE TÜM GRUPLARDAN AYRILINIZ.

YÖNETİCİ MESAJLARI -- Moderatörden gelen önemli mesajlar.

Yeşil eylem butonları:

 • Yeni bir Mesaj Oluşturunuz -- mesaj oluşturucuyu açar.
 • Bu ne tür bir mesajdır -- Aşağı açılır menüden Teklif veya Aranıyor'u seçiniz.
 • Mesajın asılacağı grup -- mesajı asmak istediğiniz grubu seçiniz. Çoğu üye, sadece bir gruba üyedir.
 • Kısa açıklama -- Mesajınızın "başlığı"
 • Yaklaşık yer bilgisi -- Teklif mesajları için, insanların çabalarına deyip değmeyeceğini bilebilmeleri için yeterli bilgi veriniz. Asla tam adresinizi vermeyiniz.
 • Daha fazla detay -- kısa bir açıklama. Bir fotoğraf yükleme seçeneğiniz de vardır.
 • Mesajları Arama -- Bir Teklif veya Aranıyor mesajı asmadan önce, almayı veya vermeyi istediğiniz bir eşya için birisinin zaten vermek veya almak için bir mesaj asmış olup olmadığını görmek için bu seçeneği kullanınız.

Temel kurallar nedir?

Yerel grubunuza katıldığınızda, epostayla kuralların bir kopyasını alacaksınız. Lütfen onları okuyunuz - çok fazla kural yoktur ama bu kuralları takip ederseniz, hayat hem sizin için hem de grubunuzun Moderatörleri için daha kolay olacaktır.

Kesin kurallar gruptan gruba değişmekle birlikte, çok yaygın olanlarını okumak için Zorunlu Grup Kuralları'nı tıklayınız.

My.Freecycle'a Nasıl Mesaj Asabilirim?

Bu bilgiler, sadece My.Freecycle.org gruplarına aittir. Yahoo grubuna mesaj asmayla ilgili yönergeler için, lütfen burayı tıklayınız.

Bir Teklif veya Aranıyor mesajı asmak için, my.freecycle.org'a giriş yapınız ve “Mesajlarım”'a tıklayınız.

Yeni bir mesaj oluşturunuz


"Yeni bir mesaj oluşturunuz"'a tıklayınız ve aşağı açılır menüden Teklif veya Aranıyor'u seçiniz.

Yeni bir mesaj oluşturunuz


Gerekli bilgileri giriniz ve mesajınızı asmak için "Mesajı Asınız" butonuna tıklayınız. Eğer bir Teklif mesajı asıyorsanız, sağda aşağı taraftaki "Dosya Seçiniz"'e tıklayarak bir fotoğraf yükleyebilirsiniz.

 • Lütfen dikkat ediniz: Eğer grupta yeniyseniz veya üyeliğiniz kontroldeyse, mesajınızın My.Freecycle'da görünmeden önce gönüllü bir moderatör tarafından onaylanması gerekebilir, bu nedenle kısa bir gecikme olabilir. Lütfen sabırlı olunuz. -- Moderatörler'in de hayata benzer bir şeye sahip olduklarını ve devamlı gruba bakamayacaklarını lütfen unutmayınız.
 • Eğer mesajınız grup kurallarını çiğniyorsa veya bir nedenle uygunsuz ise, mesajınızı değiştirip tekrar asmanızı isteyen bir mesaj alabilirsiniz.

Mesajıma gönderilen cevapları nasıl görebilirim?

Cevaplar, gruba katılırken kullandığınız epostaya gider.

Lütfen, cevapların çöp posta veya istenmeyen eposta'ya gitme ihtimaline karşı, bu klasörler de dâhil, o adresi düzenli olarak kontrol ediniz.

My.Freecycle'daki mesajlara nasıl cevap verebilirim?

Nasıl doğrudan My.Freecycle'dan cevap verilebilir?

Eğer My.Freecycle'daki mesajlara bakıyorsanız ve bir mesaja cevap vermeyi arzu ediyorsanız, "Ayrıntılara bakınız"'a tıklayınız ve sonra yeşil "Bu Mesaja Cevap Veriniz" düğmesine tıklayınız. Bu, Teklif edilen bir eşya için veya Aranıyor mesajına gelen bir mesaja cevap vermek için sizin nazik bir talepte bulunabileceğiniz bir metin kutusu açar. Cevap, doğrudan üyenin epostasına gider.

Bir Freecycle.org epostasından nasıl cevap verilebilir?

Eğer Freecycle.org'dan epostalar alırsanız, içinde gruba asılan eşyalarla ilgili bilgi varsa, doğrudan epostadan cevap verebilirsiniz. "Çevrimiçi Cevap Veriniz" bağlantısı sizi doğrudan My.Freecycle.org'daki mesaja götürür. "Epostayla cevap veriniz"'e tıklamak, tarayıcınızda kendi eposta adresinizden bir cevap gönderebilmeniz için bir pencere açar.

Yahoo grubundaki bir mesaja cevap vermek

Yahoo grubundaki mesajlara cevap vermeyle ilgili yönergeler için lütfen buraya tıklayınız

Mesajlara cevap vermek için genel kurallar

 • Siz eğer EBay satıcısı, ikinci el eşya mağazası sahibi veya herhangi bir eşyanın tekrar satıcısı iseniz, FREECYCLE ÜYELERİNDEN ALACAĞINIZ EŞYAYI SATMA DÜŞÜNCENİZ OLDUĞUNU ÖNCEDEN BELİRTMENİZ BİR ZORUNLULUKTUR. Satma niyetinizi, ya orijinal Aranıyor mesajınızda ya da cevap gönderirken, hediye veren bütün ayrıntıları ve gerçekleri bilerek bir karar verebilsin diye, açıklamalısınız. Üyelerin, vermeyi teklif ettikleri eşyanın niyet edilen kullanımıyla ilgili sorgulama yapma hakkı vardır.
 • EŞYA TAKASI YASAKTIR! Eşya takası yapmanın kendi yasaları ve kuralları vardır ve bu tür işlemler vergilendirilmeli ve hükümete rapor edilmelidir. Freecycle, kesinlikle bu tür bir etkinlik için oluşturulmamıştır. Ancak, eğer ilgilendiğiniz buysa, eşya takası/değiş tokuşu için bulunabilecek web-siteleri ve gruplar vardır.
 • Bir eşya arayan insanlarla temas kurup onlara bir şey satmayı teklif etmeyiniz. Eğer bir eşyayı bu anda ücretsiz olarak vermeye istekli değilseniz, lütfen ortaya koymayın. Bu kuralla ilgili olarak tekrarlanan suçlar, sizin gruptan yasaklanmanıza neden olur.
 • Teklif ettiğiniz eşyalar için para teklif ETMEYİNİZ. Freecycle, ÜCRETSİZ demektir arkadaşlar!
 • Teklif edilen bir eşyaya sizin cevap vermiş olmanız, teklif eden kişi size mesaj gönderip, eşyanın sizin olduğunu söyleyinceye kadar, eşyanın sizin olacağını garanti etmez.
 • Bir eşyayı vermeye veya almaya hazır olduğunuzda, dilediğiniz gibi ayarlama yapınız fakat insanların programlarına uygunluk sağlama konusunda lütfen genel nezaket kuralını uygulayınız.
 • Size söz verilenden daha fazlasını ALMAYINIZ! Eğer birisi size bir eşyayı dışarıya, avluya bırakacağını söylemişse, bunu fırsat bilip diğerleri için de bırakılmış olan eşyaların hepsini alma kabalığını yapmayınız!
 • Eğer her iki taraf da anlaşmışsa, küçük bir eşyayı postayla göndermenin hiçbir sakıncası yoktur, birisi posta ücretini ödemeyi kabul eder ve eşya hâlâ ücretsiz olarak kalır. Eğer birisine posta ücretini geri ödeme sözü vermişseniz, iyi bir yurttaş olunuz ve ödemeyi yapınız. Ancak, İSTENMEYEN EŞYALARIN GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA DİKKATLİ OLUNUZ! Eğer üçüncü bir tarafça bir eşyanın kendisine gönderilmesini isteyen alıcıysanız, teslimi kendiniz ayarlamalı ve posta ücretinin ne kadar tutacağını bildiğinize emin olmalısınız.

Eşyayı vereceğim kişiyi nasıl seçmeliyim?

Kimi istiyorsanız onu seçiniz! Eğlencenin yarısı budur. Ama akılda tutulması gereken birkaç şey vardır:

İlk gelen-ilk alır kuralı, genellikle doğru tercih değildir.

 • Bazı insanlar, bir eşyayı gerekten isteyip istemediğini düşünmeksizin, hemen eşyaların üzerine atılır gibi, eşyaları almak için çabucak bir "Onu ben alayım" mesajı gönderirler. Bunlar eğer fikirlerini değiştirirlerse, eşyayı almaya gelmezler.
 • Bütün gün bilgisayarının başında oturmayan insanlara bir fırsat tanınmaz ve size daha sonra bir cevap verilebilir ve o zaman "keşke kararımı erken vermeseydim," diye düşünebilirsiniz.

Bu nedenle, eğer gelen ilk cevabı seçerseniz, muhtemelen sorun yaşarsınız. Gelen cevapları değerlendirmek için bir gün değilse bile en azından birkaç saat harcamak uygun olur. Pek çok grup bunu teşvik etmektedir.

Eğer bir insan zaman ayırıp nazik bir şekilde bir eşyayı neden almak istediğini açıklayan bir cevap verirse, onların eşyayı almaya gelmeleri, ya da en azından eğer gelemeyeceklerse bile, size haber etmeleri daha olasıdır. Eğer yerel hayır kurumlarından biri cevap verirse, onları da tercih edebilirsiniz.

Eşyayı alma işini nasıl ayarlamalıyım?

Birisini seçtikten sonra, onlara bildiriniz.

 • Eşya almayı lütfen sadece bir kişiyle ayarlayınız, "eşya dışarıda, buraya ilk gelen eşyayı alır" demeyiniz. Yoksa, Freecycle grup üyeleriniz arasında çok çabuk pek sevilmeyen biri olursunuz.
 • Onlar tekrar cevap vermeden adresinizi göndermemek daha doğru olur. Eğer onlar size tekrar eposta gönderme zahmetine girerlerse, sizi eşyayı almak için bekletmeyecek olmaları oldukça olasıdır.
 • Birisine bir eşyayı alabileceklerini söylediğiniz zaman, eşyanın alınması için yapılan ayarlamalar boşa çıkmadıkça, lütfen fikrinizi değiştirip bir başkasına vermeyiniz; eğer fikrinizi değiştirirseniz, lütfen onlara bildiriniz.

Bir seçenek, birbirinizle temas kurabilesiniz diye telefon numaralarının alınıp verilmesidir. Ancak, bu gerekli değildir. Telefon numaralarının alınıp verilmesini gerektiren nedenler:

 • Eğer sorunlar varsa, bu yardımcı olabilir(örneğin beklenmedik bir şekilde dışarı çıkmak zorunda kalırsanız veya onlar kaybolurlarsa ve sizi bulamıyorlarsa).
 • Fakat her defasında sadece bir kişiye telefon numarasını vermek daha doğrudur, yoksa pek çok telefon çağrısı alırsınız.
 • Bazı gruplar, üyelerinin güvenliği endişesiyle, telefon numaralarının ve adreslerin gruba asılmasına izin vermemektedirler.

Bir eşyayı verdikten/aldıktan sonra ne olur?

Yahoo-tabanlı Freecycle.org grupları için, lütfen burayı tıklayınız.

My.Freecycle'da, "Mesajlarım" adlı yeşil sekmeye tıklayınız ve "mesajın yanındaki "Yönet" butonuna tıklayınız.

Mesajlarım


 • Eğer bir TEKLİF mesajı asmışsanız ve eşya verilmişse, "VERİLDİ olarak işaretleyiniz ve Kaldırınız"'ı seçiniz.
 • Eğer bir ARANIYOR mesajı asmışsanız ve istediğiniz eşyayı almışsanız, "ALINDI olarak işaretleyiniz ve kaldırınız"'ı seçiniz.
 • Eğer bir mesajı siteden kaldırmak istiyorsanız, "İPTAL EDİNİZ ve Kaldırınız"'ı seçiniz.

Üzerinde varsayılan bir mesaj olan yeni bir ekrana götürüleceksiniz, eğer dilerseniz bu mesajı düzenleyebilirsiniz. "Gönder" butonuna basınız. Sizin Teklif/Aranıyor mesajınız siteden kaldırılacaktır ve Verildi/Alındı mesajınız günlük eposta özetinde görünecektir.

Üyeliğiniz

Neden bazı grupların yeni üyeleri onaylamaları gerekiyor?

Bazı Gruplar Gruba katılan tüm yeni üyeleri onaylama kararı almışlardır. Bu, başvuruyu geciktirebilir ama bu birkaç (oldukça iyi) nedenle yapılmaktadır:

 • bilinen istenmeyen mesaj gönderenler reddedilebilir
 • otomatik kaydolmalar reddedilebilir (eposta adresi toplanmasını engeller)
 • İnsanlar kendilerine daha yakın olan bir Gruba yönlendirilebilir

Eğer Grup moderatörlerinden daha fazla bilgi isteyen (veya sadece sizin gerçek bir kişi olduğunuzu ve otomatik bir bilgisayar programı olmadığınızı doğrulamak isteyen) bir eposta alırsanız, o zaman lütfen onların yönergelerini takip ediniz -onlar zorluk çıkartmaya çalışmıyorlar, sadece sitedeki (yakında sizin de onlardan birisi olacağınızı umduğumuz!) üyeleri koruyorlar-.

Tatile gidiyorum - postaları nasıl durdurabilirim?

Alacağınız epostanın sayısını değiştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız. Eğer bir süre tatilde olacaksanız, moderatörlerden gelen özel mesajların dışında hiç bir şey almayacak şekilde ayarlarınızı değiştiriniz. Geri döndüğünüzde ayarları tekrar değiştirebilirsiniz.

Çok fazla posta alıyorum, ne yapabilirim?

Eposta teslim seçeneklerinizi değiştirebilirsiniz. Nasıl yapılacağını görmek için, buraya tıklayınız. Eğer çok fazla eposta alıyorsanız, ayarlarınızı "Eposta özeti" veya "Yönetici mesajlarından başka hiç biri" olarak değiştirebilirsiniz.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Çok kolay! Yeşil "Bilgilerim" sekmesine tıklayınız ve yeni şifrenizi girip doğrulayınız.

Kullanıcı adımı nasıl değiştirebilirim?

Onu değiştirmek bir kaç adımda mümkündür ama GERÇEKTEN yapmak istiyorsanız, aşağıda açıklanmıştır!

 1. My.Freecycle'a mevcut kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapınız.
 2. Bütün mesajlarınızı iptal ediniz.
 3. Üyesi olduğunuz bütün Freecycle.org gruplarından ayrılınız.
 4. Üyesi olduğunuz hiç bir grup kalmadığında, yeşil "Bilgilerim" sekmesine tıklayınız ve sonra da "Hesabı siliniz" sekmesine tıklayınız. Sonraki sayfada silme işlemini onaylayınız.
 5. Siz şimdi farklı bir kullanıcı adıyla yeni bir kullanıcı olarak tekrar kaydolabilirsiniz.

Not 1: Kaydettikten sonra, sistemin her bir mesajı, grubu ve sonra da üyeliği silmesini kaydetmesine izin vermek için, her bir sayfada beklediğinize emin olunuz.

Not 2: Tekrar katılmadan önce, sistemin kendini yenilemesine ve önceki bütün izleri silmesine izin vermek için biraz bekleyiniz.

Gruptan nasıl ayrılabilirim?

Bir My.Freecycle grubundan ayrılmak için, giriş yapınız ve üst sağdaki Gruplarım bağlantısına tıklayınız. Ayrılmaak istediğiniz grubun yanındaki "Ayarları değiştiriniz"'i seçiniz.

Gruptan ayrılınız

"Gruptan ayrılınız" butonuna tıklamak, sizi yerel Freecycle.org grubundan çıkarır. Eğer My.Freecycle hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız, giriş yapınız ve sağ üstteki My.Freecycle bağlantısının altındaki yeşil "Bilgilerim" sekmesine tıklayınız. Sonra da yeşil "Hesabı Siliniz" butonuna tıklayınız ve siteden ayrılmak için yönlendirmeleri takip ediniz. Lütfen My.Freecycle hesabınızı silmeden önce bütün gruplardan ayrılınız.

Bir Yahoo grubundan ayrılmak için, sağ üstteki Üyelik bağlantısının altındaki "Üyeliği Düzenleyiniz"'i seçiniz. Sayfanın en altındaki "Gruptan Ayrılınız" butonunu seçiniz. Eğer arzu ederseniz, grubun giriş sayfasına konulmuş olan eposta adresine "gruptan çıkarınız" mesajı gönderebilirsiniz.

Eposta ayarlarım sürekli kendi kendine değişiyor. Bu neden oluyor?

Eposta ayarlarınıza olan şey şudur: eğer eposta hesabınız eposta mesajlarını Freecycle.org'tan hareket ettirirse (bounce), bizim sunucumuz, kötü eposta adresleriyle boğulmayı önlemek için, sizin hesabınıza mesaj teslimini durdurmaya başlar.

 • Hareket 1. Eğer bireysel postalardaki bir üye hareket ederse, onlar Özet'e ayarlanır.
 • Hareket 2. Eğer Özetler'deki bir üye hareket ederse, onlar Sadece Yönetici Mesajları'na ayarlanır.
 • Hareket 3. Eğer bir üye sadece Yönetici Mesajları'ndaysa ve hareket ederse, onların hesabı kapatılabilir.

Üye ayarını "Her mesaj için bir eposta"'da bıraktım ve hareket eden adreslere eposta göndermeye devam ettim, bazı sağlayıcılar tarafından o istenmeyen posta saldırısı olarak görüldü ve kendilerine herhangi bir posta teslimi yapmamız engellendi. Onların istenmeyen posta işaretçisi, hem üyelerimize hem de bizim altyapımıza büyük etki yapabilir.

Ayrıca, bir hareketin bulunmasının 2 şekilde olabileceğine lütfen dikkat ediniz:

 1. Uzaktaki posta sağlayıcısının bize bir hareket bildirimi göndermesi.
 2. Kullanıcı bizim kendisine gönderdiğimiz bir postaya karşılık "istenmeyen eposta olarak işaretleyiniz" veya "istenmeyen eposta olarak siliniz" butonunu tıklamıştır.

Üyeliklerinin değişmesiyle ilgili sorun yaşayanlara ücretsiz bir Gmail.com hesabı almalarını tavsiye ediyoruz. Gmail ile neredeyse sıfır posta teslim sorunu yaşadık.

Freecycle.org'dan gelen mesajların istenmeyen eposta klasörüne gitmesini nasıl önleyebilirim?

Eğer bir Freecycle.org epostası sizin istenmeyen mesajlar klasörüne giderse, lütfen istenmeyen mesajlar klasörünüzden doğrudan silmeyiniz. Gelen kutunuzdan epostayı silmeden önce, "İstenmeyen mesaj" etiketini kaldırınız veya "İstenmeyen mesaj değildir"'i tıklayınız. Sonra Freecycle.org epostalarının gitmesini istediğiniz yere gittiklerine emin olmak için aşağıdaki adımları uygulayınız.

Gmail

 1. Gmail'de, sağ üst köşedeki dişli simgesine tıklayınız.
 2. "Ayarlar"'a gidiniz
 3. "Filtreler ve Engellenmiş Adresler" sekmesini tıklayınız
 4. Sayfanın altında, "Yeni Bir Filtre Oluşturunuz"'u tıklayınız"
 5. "Kimden" alanına, Freecycle.org yazınız
 6. "İstenmeyen mesaj klasörüne asla göndermeyin"'in yanındaki kutuyu işaretleyiniz.
 7. İsteğe bağlı: Eğer Freecycle postası için ayrı bir klasör isterseniz, bir etiket oluşturunuz
 8. Filtrenizi kaydetmek için "Filtre oluştur"'u tıklayınız.


Yahoo

 1. Yahoo posta'da, sağ üst köşedeki dişli sembolüne tıklayınız.
 2. "Ayarlar"'a gidiniz.
 3. Sol taraftaki "Filteler"'e tıklayınız.
 4. "Ekleyiniz" butonuna tıklayınız.
 5. Filtrenize bir ad veriniz.
 6. "Kimden" alanına, Freecycle.org yazınız.
 7. İsteğe bağlı: Eğer gelen kutusunu atlamak istiyorsanız, başka bir klasör seçiniz.
 8. Filtrenizi kaydetmek için "Kaydedin"'e tıklayınız.
 9. Ek bir önlem olarak, bu adları temas listenize ekleyiniz:
 • email_relay@freecycle.org
 • *@posts.freecycle.org (yıldız işaretlerini eklediğinize emin olunuz).

Diğer Sorular

Ek yardım için nereye gidebilirim?

 • Çabuk yardım almak için temas kurulacak en iyi kişi sizin yerel gönüllü grup moderatörü'nüzdür.
 • Eğer yerel moderatörleriniz yardımcı olamıyorlarsa, o zaman [buradaki] info@freecycle.org adresindeki merkez temas adresimize yazmak isteyebilirsiniz.
 • Yazılı sorular için, The Freecycle Network™, P.O. Box 294, Tucson, AZ 85702 adresine yazınız.

Nasıl bir fotoğraf asabilirim?

Fotoğrafların nasıl asılacağıyla ilgili bilgi için lütfen burayı tıklayınız

Birden fazla gruba mesaj asabilir miyim?

İstenmeyen postalara bir koruma olarak, MyFreecycle sizin her defasında bir mesaj asmanızı, ayrıca birbirinin aynısı mesajlar asmamanız için metinde farklılıklar yapmanızı da istemektedir. Ayrıca, bazı gruplar aynı anda birden fazla gruba mesaj asılması konusunda kurallar koymaktadırlar ve başka bir gruba aynı mesajı asmadan önce bir veya iki gün beklemenizi talep etmektedirler.

Bir mesajı tekrar asabilir miyim?

Bu, yerel bir karardır. Lütfen, katıldıktan sonra aldığınız grubunuza özgü olarak hazırlanmış olan kuralları okuyunuz. Daha fazla bilgi için, grubunuzun My.Freecycle sayfasının sol üstünde asılı olan YÖNETİCİ MESAJLARI'na bakınız.

Eğer birisi eşyayı almaya gelmezse ne yapabilirim?

Ara sıra eşyaları almaya gelmeyen veya fikrini değiştiren insanlarla ilgili sorunlar olmaktadır. Eğer ücretsiz olarak bir eşya alıyorsanız, eşyayı alma ayarlamalarıyla ilgili olarak, çoğumuzun olduğu gibi, nazik ve düşünceli olmak gerekir. Bu nedenle, eğer bir eşyayı gidip alacağınızı söylemişseniz, lütfen gidip alınız.

Gidip gidemeyeceğinize/gitmeyeceğinize emin değilseniz, o zaman başka birisinin eşyayı almasına izin veriniz. İnsanların konuştuklarını unutmayınız... ve eğer "eşyayı almaya gelmeyen birisi" olarak tanınırsanız, o zaman üyeler sizi pas geçip başkasına bakacaklardır. Elbette ki bazen son dakikada acil durumlar ortaya çıkabilmektedir; hayatta böyle şeyler olur... fakat eğer gidemiyorsanız, onlara haber vermek nezaket gereğidir - eğer birisini siz beklemek zorunda kalsaydınız, onların gelemeyeceklerini size bildirmelerini beklerdiniz, değil mi?

Bir TEKLİF mesajı astığınızda, onu alacak kişiyi seçebilirsiniz. Her zaman bazı insanların gelmeme durumu olacaktır ama siz bunun başınıza gelme olasılığını insanları dikkatli bir şekilde seçerek azaltabilirsiniz. Buraya bakınız.

İnsanların gelmeme durumlarının her zaman kasıtlı olmadığını unutmayınız. İnsanlar kaybolurlar, arabaları bozulur, toplantılardan geç çıkarlar veya zamanında gelmemek için başka pek çok nedenleri olabilir. Ama bütün bunlardan sonra bile birisi gelemeyebilir. Bu nedenle, belki gerekir diye size gelen cevapları tutunuz, böylesi bir durumda istediğiniz sonraki kişiye bakarsınız.

Ve günün birinde bir eşyayı alabileceğinizi söyleyip de alamayacağınız bir zaman olabileceği için, bunu size yapan insanlara çok fazla kızmamaya çalışınız - onların geçerli bir nedenleri olabilir.

Çöp/İstenmeye postaları nasıl rapor edebilirim?

Çöp veya uygunsuz mesajları rapor etmek için moderatörlerle temas kurunuz.

Moderatörlerle nasıl temas kurabilirim?

Yardım almak için temas kurulacak en iyi kişi sizin gönüllü yerel grup Moderatörlerinizdir.

My.Freecycle'dan giriş yapınız, gruplarıma tıklayınız ve aradığınız grubu seçiniz. Sonra "Moderatörlerle temas kurunuz"'a tıklayınız. Aslında bu kadar basittir. Sizin için bir görsel aşağıda verilmiştir.

Moderatörlerle temas kurunuz

Eğer eposta kullanmayı tercih ederseniz, yazmak istediğiniz grubun adını seçiniz, Myfreecyle'da nasıl etiketlenmiş olduğuna dikkat ediniz ve sadece @mod.freecycle.org'a ekleyiniz.

Bir Yahoo grubunun moderatörleriyle temas kurmak için, "grup sahibinin (list owner)" adresini bulunuz. Yerel grubunuzun giriş sayfasına gidiniz, sayfanın en altına ininiz ve grup sahibinin eposta adresini bulunuz.

Eğer herhangi bir nedenle yerel grup moderatörleriniz size yardımcı olamıyorlarsa, bizim info@freecycle.org adresindeki merkez temas adresimize eposta gönderebilirsiniz veya buraya tıklayabilirsiniz.

Kontrol nedir?

Bu, sizin mesajlarınızın gruba gitmeden önce bir moderatör tarafından onaylanmasıdır. Daha fazla bilgi için Kontrol'e bakınız.

Bunu TEKLİF etmeye gerçekten değer mi?

Freecycle'da nelerin alındığına şaşırırsınız, eşyalar hasarlı, bozuk veya tuhaf olsalar bile alınabiliyorlar. Bazı insanlar hasarlı eşyaları alıyorlar - eğer bir kanepede büyük bir leke varsa, üzerine bir battaniye koyabiliyorlar. Diğer bazı insanlar bozuk eşyaları almayı ve sonra onları onarmayı (bazen Freecycle'da tekrar teklif etmeyi) seviyorlar. Ayrıca, insanların bir sanat projesi için neleri isteyeceklerini asla tahmin edemezsiniz.

Bu nedenle, bir eşyanın TEKLİF etmeye değer olup olmadığına karar vermektense, neden onu teklif edip onu isteyen olup olmadığını görmüyorsunuz?

O ARANIYOR mesajı fazla açgözlü değil mi?

Bazı gruplar pahalı eşyalar için asılan ARANIYOR mesajlarını sınırlıyorlar ve bazı gruplar da üyelerinin bir talebe cevap verip vermeyeceklerine kendilerinin karar vermesine müsaade ediyorlar. Lütfen yerel grubunuzun kurallarına saygılı olunuz.

 • Katıldığınızda aldığınız kurallar eğer bazı eşyalar için ARANIYOR mesajı asmamanızı söylüyorsa, o zaman lütfen asmayınız.
 • Eğer herhangi böyle kısıtlamalar yoksa, sizin komik bir talep olduğunu düşündüğünüz bir şey, bir başkasının seve seve vermek isteyebileceği bir şey olabilir.
 • O ARANIYOR mesajını asmadan önce, herhangi birisi onu zaten teklif etmiş mi diye görmek için "Mesajları Arayınız"'ı kullanınız.
 • Aşırı genel ARANIYOR mesajlarını asmaktan kaçınınız. Eğer pek çok şeye ihtiyacınız olduğunu görürseniz, eposta ayarları'nızın "Her mesaj için bir eposta"'ya ayarlanmış olduğuna emin olunuz, bu şekilde bu eşyalar asılır asılmaz haberiniz olacaktır.

Freecycle'da evcil hayvanlar için teklif veya aranıyor mesajlarına izin veriliyor mu?

Ev hayvanları için mesajlar asılmasına izin verip vermemek, o gruba kalmış bir konudur. Her iki yönde de görüşler vardır ve insanların bir yönde veya diğer yönde çok güçlü duyguları vardır. Lütfen yerel grubunuzun kurallarına saygılı olunuz.

Benim bölgemde bir grup yok; ben bir grup kurabilir miyim?

Öncelikle bölgenizde bir grup olmadığına kesinlikle emin olunuz. Eğer varsa, elbette onun önceliği vardır. Nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için Yerel grubumu nasıl bulabilirim?'e bakınız.

Şu anda yerel bir grup olmadığına emin olduğunuzda, daha fazla ayrıntı için buraya bakınız.

Gönüllü olabilir miyim?

Freecycle, kendi işlerinde ve kendi kolaylıklarına erişim için, toplumun her bölümleri için fırsat eşitliğini sağlamaya çalışmaktadır. Eğer bir gönüllü olarak bize katılmayı arzu ederseniz, mevcut bulunan pek çok fırsat için buradaki gönüllü sayfamıza bakınız.