Kurallar ve Yasal Uyarı

From FreecycleFAQ
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Guidelines and Disclaimer and the translation is 100% complete.

Other languages:
Deutsch • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎español • ‎français • ‎magyar • ‎日本語 • ‎português • ‎Türkçe
 1. HER YAŞTAKİLER İÇİN EŞYALARIN ÜCRETSİZ, YASAL & UYGUN OLMASINI SAĞLAYINIZ.
  • Bu, şu demektir, örneğin: Alkol, tütün, ateşli silahlar veya diğer silahlar, küfür veya cinsel içerik, ilaçlar (reçetesiz satılan gıda takviyeleri,vitaminler, vs. dâhil her çeşit ilaç) yasaktır;
  • Freecycle® sitesinde teklif edilen herhangi bir eşya için asla para göndermeyiniz (buna nakliye/kargo/kurye ücretleri dâhildir);
  • Bütün telifli malzemelerin orijinal olması zorunludur;
  • Tekrar satışa izin veren yerel gruplarda, tekrar satma niyeti önceden tam olarak ifade edilmelidir;
  • Kayıtlı olmayan atık taşıyıcıları yasaktır [Sadece İngiltere].

 2. TALEP MESAJLARI FAZLA SIK KULLANILMAMALIDIR. Yerel grup tarafından Talep mesajları asmayla ilgili konulan sayısal sınırlamalar değişiklik gösterebilir.

 3. SİYASET, İSTENMEYEN MESAJ, PARA, KİŞİSEL SALDIRILAR/KABALIK VEYA DİNİ PROPAGANDA YASAKTIR.

 4. EŞYA TAKASI YAPMAK YASAKTIR. Bu iş (eşya takası) için, yerel eşya takası yapılabilen organizasyonlara gidiniz. Bu, oldukça eğlenceli olabilir.

 5. KİŞİSEL ARKADAŞLIK REKLAMI YASAKTIR. Kendinizin veya bir başka insanın arkadaşlık reklamını yapmak yasaktır. İnternette bu amaç için kurulmuş pek çok güzel arkadaş bulma siteleri vardır.

 6. HAYVANLARLA İLGİLİ ÇİFTLEŞTİRME VEYA MAMA TALEBİ MESAJLARI ASMAK YASAKTIR. Bunların dışında, bazı gruplar çiftleştirmeyle ilgisi olmayan, evcil hayvanlara yuva bulma amaçlı mesajların aşılmasına izin vermektedirler ama bu mesajların da yasal ve dikkatli bir şekilde hazırlanmış olmaları gerekmektedir. Diğer gruplar ise evcil hayvanlarla ilgili hiç bir mesajın aşılmasına izin vermemektedirler.

 7. NAZİK OLUNUZ. Freecycle davranış kurallarıyla ilgili kısa bir not: Hepimiz gönüllüyüz ve burada küçük harika bir topluluğuz, bu nedenle, bir başka Freecycle üyesinden bir eşyayı almak için ayarlama yaparken, yer, zaman ve saat belirlerken uygun davranış kurallarına uyunuz ve zamanında gidip o eşyayı alınız; en nihayetinde, onlar size ihtiyacınız olan bir şeyi ücretsiz olarak vermektedirler ve sizden zamanında gidip o eşyayı almanızdan başka bir şey beklememektedirler. Ayrıca, eşyayı size veren aksini söylemedikçe, mümkün olan en kısa sürede o eşyayı sizin gidip almanızı arzu ettiklerini farz etmelisiniz.

ALMA. Dilediğiniz gibi ayarlayın. Genel olarak, birkaç cevap gelene kadar veya bir gece beklemek isteyebilirsiniz ve sonra her kimi istiyorsanız onu seçersiniz! Bu, eğlencenin yarısıdır. Eğer yerel hayır kurumlarından talep gelirse, onlara öncelik vermeyi düşünebilirsiniz. Eşyayı almayı, “Ön bahçede duruyor, buraya ilk gelen onu alır,” demek yerine sadece bir kişi ile ayarlama yapınız. Aksi halde, Freecycle grup üyeleri tarafından kısa sürede hoşlanılmayan bir kişi olursunuz. Ayrıca, telefon numaranızı her defasında sadece bir kişiye veriniz veya alıcının telefon numarasını isteyiniz. Aksi halde, pek çok kişi sizi arayacaktır.

YASAL UYARI. FREECYCLE® NETWORK ÜYELERİ, BU SİTEYİ SORUMLULUK KENDİLERİNE AİT OLMAK ÜZERE KULLANIRLAR. Mesaj asarken veya eşya takası yaparken kendi emniyetinizi ve gizliliğinizi korumak için lütfen makul önlemler alınız. Mesaj asmaya katılırken, ne sayfa sahiplerini, ne moderatörleri ne de Freecycle ile ilişkili herhangi birisini Freecycle-ilişkili takas veya iletişimden kaynaklanabilecek olan herhangi bir durumdan dolayı sorumlu tutmamayı kabul edersiniz.

EMNİYET. Dikkatli olun! Verilen herhangi bir eşyanın alınması için ayarlama yapılırken, “bir yabancının” bir şey almak için evinize gelmesinin olası riskine karşı dikkatli olmak Freecycle’ın her bir üyesine kalmış bir konudur. Bir kuruluş olarak, Freecycle bu risk için hiç bir sorumluluk almamaktadır. Siz eğer, örneğin, tek başınıza yaşıyorsanız, evde olmayacağınızı ve eşyayı ön bahçeye koyacağınızı söylemek isteyebilirsiniz veya halka açık bir yerde eşyanın verilmesini ayarlayabilirsiniz.
(C) 2003, The Freecycle Network(R). Bütün hakları saklıdır. Freecycle ve the Freecycle logoları The Freecycle Network'ün değişik ülkelerdeki ticari markalarıdır.